Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Naše dešťovka

Pozor nejde o žádnou ve škole chovanou žížalu, ale o realizovaný a už vyzkoušený projekt využívání dešťové vody v naší škole.

Myšlenka se zrodila před řadou let, když jsem viděla využití dešťové vody v Reichstagu v Berlíně. Když tedy mohou oni, co bychom nemohli my.

Řadu let jsme se o tom jen bavili, není lehké realizovat takové věci jako jeden z prvních. Ale město Chotěboř k tomuto řešení bylo vstřícné. Postupně také začalo přibývat rodinných domků, kde se využívá dešťová voda, a nejen k zalévání zahrady, ale i ke splachování toalet. A tak se provedení celé myšlenky začalo jevit jako možné. Při rekonstrukci toalet ve staré budově jsme přidali pár trubek, abychom byli připraveni a nemuselo se pak předělávat vodovodní vedení.

Ještě nějaký čas trvalo, než jsme našli možnost finančního příspěvku na realizaci této myšlenky. Ale postupně se dařilo: najít zdroj peněz, najít i podobný už realizovaný projekt a také najít projektanta, který byl ochoten si všechno najít a naprojektovat.

Na jaře loňského roku jsme se byli podívat v Okrouhlici, kde mají celý systém využití dešťové vody ze střechy, z ulice i ze hřiště. Vznikl stavební projekt, v soutěži jsme vybrali firmu, která se zhostila celé realizace. Znamenalo to rozebrat všechny okapové svody ve dvoře a nasměrovat je k jámě, kde se chystala bydlet nádrž. Nádrž zakopat dostatečně hluboko, všechno propojit a najít místo na filtrační a čerpací zařízení a všechno propojit. No a od podzimu roku 2020 splachujeme toalety ve staré části budovy vodou ze střechy.

Celá soustava pracuje dobře. Šetříme pitnou vodu, šetříme peníze, protože z této vody platíme jen stočné. Bohužel není úspora tak vydatná, protože minulý školní rok jsme chodili do školy jen po chvilkách, a tudíž jsme ani tak moc nesplachovali.

Nádrž na vodu má skoro objem skoro 15 metrů krychlových a při letošním objemu srážek jsme zatím nemuseli vůbec na pitnou vodu přepínat. I obavy z toho, že zařizovací předměty, tedy mísy a pisoáry budou zašmudlané, protože voda není úplně čistá, se ukázaly jako zbytečné. Voda se filtruje ještě před vstupem do nádrže, pak při čerpání do trubek. Tím, že je nádrž v zemi, tak se voda ani v létě neohřívá natolik, aby v ní rostly nějaké řasy a ani snad nehrozí, že by v zimě promrzla. Vodu dále upravujeme pravidelným přidávání velmi malého množství chlorovaných přípravků a je pohledově čistá a nepáchne.

Ve spolupráci se Stáním zdravotním ústavem, oddělením hygieny vody probíhá několikrát do roka testování kvality vody (v rámci jejich projektu zdarma). Zatím vždy všechny parametry vyhověly.

Dešťová voda je na toaletách zavedena pouze ke splachovačům toalet, v umyvadlech je voda pitná z veřejného vodovodního řadu. To je nutné, protože voda, která teče v České republice z veřejného vodovodu musí být vždy pitná.

Tak takhle vznikala a pracuje „naše dešťovka“.

PaedDr. Zdenka Kőnigsmarková

Napsali o nás:

Chotěbořská základní škola začne využívat dešťovou vodu ze střech (zdroj: vysocina.rozhlas.cz)

Back to top