Výlet pro děti (i dospělé)

KAM:             pohádkový Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína – renesanční komplex

KDY:              24. května 2017

PROGRAM:  4 zážitkové pohádkové okruhy a 350 pohádkových bytostí

PRŮVODCI: živé pohádkové bytosti

Výlet s  čarodějnou pohádkovou prohlídkou si připravily vychovatelky ŠD a ŠK pro žáky 2. – 5. tříd, J. Blažková a J. Škarydová. Do týmu si přizvaly uč. B. Gajdorusovou.

V cíli na nás čekal nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény. A věřte nebo ne, napočítali jsme jich na tři sta padesát! Hradem od půdy až po sklep nás provedla opravdová čertice, čarodějka a rytíř. Rozhodně jsme se s nimi nenudili! Kromě spousty pohádkových kamarádů, hádanek, soutěží a her nás odměnil kouzelný pytel pekelně dobrými bonbóny a všichni jsme si odvezli kouzelného skřítka Láskulína!

Na hradním nádvoří nás čekal kurz letu na koštěti. Po jeho absolvování každý z nás mohl vzlétnout vzhůru, aby mohl navštívit čaroděje Archibalda I. v prohlídkovém okruhu „hradní pohádková půda“. Byla prostorná, plná krásných věcí, opředených letitými pavučinami. Zabydleli ji čarodějnice různých kategorií a kouzlobabky, pravá starohradská strašidla, strašidýlka a také pěkně vykutálení skřítkové. K vidění byl např. časostroj, který nás vzal zpátky do pohádky, strašidlácká kuchyně, čarodějná prádelna a mydlírna. Nesmíme zapomenout na mocné čarodraky Mocjeďáky i obří rubínové draky!

V prohlídkovém okruhu „dračí královská komnata“ jsme navštívili hrad a zámek. Pomáhali jsme zachránit princeznu Laskonku. Čekala tu na nás spousta draků, dráčků, dračích princů, princezen a rytířů, ale i víly a skřítkové. V historických hradních a zámeckých prostorách jsme viděli, jak se žilo za císaře pána F. Josefa I. Nakonec nás v Dračí královské komnatě přijalo na osobní audienci samo Jeho Veličenostvo, dračí král Rozumbraďák XVI. se svojí královskou rodinou.

A je tu tajemné zámecké sklepení! Zde našli svůj domov umounění dobráčtí čertíci, vodníci, skřítkové a veselí strašidláci. Viděli jsme tu lesní a ledové království, čertovskou a vodnickou domácnost, pohádkovou hladomornu, rodinku starohradského obra, velkého ochočeného draka z lesního království, obří smaragdové draky, palác plný skřítků a mnoho dalších překvapení.

Zdravosvět, to je zábavně naučná cesta do světa zdraví. Během prohlídky jsme potkali skřítkové ovocňáky a saláťáky, dračí porodnici a zuboopravnu, vílu Vitamínu a skřítkové baciláky, zdravoškolu a mnoho dalšího.

V Čarodějné Bestyjole s láskou pečují starohradské čarodějnice různých kategoríí a kouzlobabky o své živé miláčky. Pilně se tu starají o černé kozy a ovečky, bažanty, hrdličky, ale také o krysáky a myšáky, šváby, štěnice a o další zvířátka, havěť a potvůrky. Pravidelně je krmí těmi nejlepšími dobrotami ze strašidlácké kuchyně. Viděli jsme tu čarodějné almary, kamna, kde si čarodějnice připravují dobrůtky, lektvary a utrejchy, cestovní kočár a další důležité čarodějné potřebnosti. Vyslechli jsme pohádkový příběh, proč je cestovní kočár rozpůlený.

V příjemném prostředí starohradské pokladny i na nádvoří jsme si zakoupili drobné občerstvení. Potěšili jsme sebe, i doma rodiče či sourozence, starohradskými pohádkovými suvenýry.

Čtenáři, pokud si chcete užít některý den jako my, tak se vydejte na výlet za draky!!!

Jana Blažková,

ved. vychovatelka ŠD a ŠK

při ZŠChotěboř, Buttulova ul.

Fotografie z výletu naleznete na adrese: www.sdaskbuttulova.rajce.idnes.cz