Netradiční výlet na zámek KAČINA

Vychovatelky školní družiny a klubu přijaly pozvání umělecké agentury UNI-ART na školní výlet pro žáky 1.A, 1.B a 2.A na zámek Kačina. Pro malé výletníky zde byl 14. června připraven netradiční a zajímavě kombinovaný program.

V historickém zámeckém divadle zahrálo Divadélko Mrak pohádku „O statečném Jankovi“. Janek celý život lenošil na peci a od rána do večera se kolem něj točila jeho máma. Jednou se Jankovi ve snu zjevila princezna Kačenka, kterou unesl ze zámku čaroděj Habakuk. Janek se rozhodne jít Kačenku osvobodit. Cestou najde velkého přítele v trpaslíku Kokešovi, a tak díky kouzlům se dostane až ke kouzelníkovi, který ve finálovém boji na sebe bere podobu draka. Pohádka zaujala malé výletníky, ale dokázala pobavit i dospělý doprovod.

Zámek Kačina je ojedinělým a zároveň nejvýznamnějším empírovým zámkem v Čechách. Děti měly jedinečnou šanci seznámit se hravou formou se životem našich předků, na vlastní oči viděly, co znají jen z filmových pohádek. Prohlédly si pravou zámeckou kuchyni, ve které se vařilo, vyzkoušely, jaké je to prát v neckách na valše, viděly, jak se kdysi žehlilo, kde se skladovalo ovoce či víno a dozajista ocenily i spleť chodeb a sklepů, které vedly do zámku i do zámecké konírny či zahrady.

Na vlastní kůži okusily, jak a k čemu se používají divadelní kostýmy a masky. Měly šanci si v nich zahrát úryvek z pohádky a díky maskám a polomaskám se proměnily v pohádkové bytosti.

Do světa divadelního zákulisí nahlédly v další části programu. V kulisách, připomínajících nejrůznější prostředí, dozdobených rekvizitami – výstava loutek – všech druhů, typů a velikostí. Zde se dověděly, jaké druhy se používají a proč, viděly rozdíly mezi marionetou a maňáskem, vyzkoušely si vodit loutky a zjistily, z čeho se vyrábějí. Nepřišly ani o divadelní kouzla a čarování.

Dozlatova upečené špekáčky v prostorách zámeckého parku a zakoupení suvenýrů včetně sladkých dobrot ze zámecké cukrárny, to bylo lahodná tečka za stráveným dnem na výletě. A pak už jen cesta zpět do Chotěboře…

Fotogalerii najdete na odkazu http://sdaskbuttulova.rajce.idnes.cz/Kacina_-_vylet_2016/

Jana Blažková a Jarmila Škarydová,

vychovatelky ŠD a ŠK při ZŠ Buttulova